13.Čo mám nové v Bolívii ?

Ani neviem ako, ubehli ďalšie dva týždne od vydania posledného článku. Musím povedať, že sa toho za tak krátky čas udialo toľko, že ani neviem o čom skôr napísať. Tak teda poďme na to a uvidíme, čo z toho vznikne.

Mám sa tu neskutočne dobre. Ani si nepamätám, kedy naposledy som bola šťastnejšia. Cítim sa veľmi zvláštne, pretože ako tak hlbšie spoznávam ľudí, ktorých tu okolo seba mám, mám pocit, akoby som tu bola už mnoho rokov a vedela všetko o bolívijskom živote, čo samozrejme neviem a každý deň sa učím mnoho nových vecí. Keď som cez víkend volala s rodičmi, ocko sa ma spýtal, či je to exotika a či mám kultúrny šok. Odpoveď znie ANO. Je to obrovská exotika, ale veľa vecí tu majú ľudia spoločných so Slovákmi, a to potvrdzuje jedno, a to že všetci sme len ľudia.

20180923_122108
Krásna Tarija

Vzťah s mojou host rodinou je čím ďalej, tým lepší. Vlastne neviem, čo viac by som k tomu dodala, sú to skrátka naozaj dobrí ľudia, veľa sa spolu môžeme rozprávať o všetkom. Je pravda, že som zatiaľ nemusela riešiť žiaden veľký problém a práve v takýchto situáciách sa ukáže, ako na tom náš vzťah skutočne je, ale napríklad keď som bola chorá, boli ochotní mi za každú cenu pomôcť a vždy sú tu pre mňa. Pred tým, než som sem prišla, som si nevedela predstaviť, že by som sa mohla stať súčasťou cudzej rodiny, ale ja sa tu tak naozaj cítim, a to už po mesiaci.

IMG-20180911-WA0021
Ja a veľká sister

Cez víkend vždy ideme na nejaký výlet a s tým spojený obed , napríklad minulý týždeň sme boli na vodnej nádrži blízko mesta. Člnkovali sme sa na jazere a potom sme išli ochutnať raky a iné vodné živočíchy. Na obed sme si dali rybu. Bola to asi jedna z najlepších rýb, akú som kedy jedla a strašne veľká.

P1100736.JPG

IMG-20180925-WA0017
Host ocko Sergio

 

P1100734
Moja host mamka Patty:)

Škola je pre mňa stále veľkým otáznikom. Ešte som si na ňu úplne nezvykla a nevytvorila názor, takže podrobne to rozpíšem neskôr, ale čo môžem s istotou povedať je, že školský život mimo učenia je tu pestrý a veselý. Minulú sobotu sme mali v škole tanečný festival, ktorý sa volá Verbena. V školskom areáli sa postavilo obrovské podium so svetlami a efektmi, lepšie než cez Košické Vianoce na hlavnej (a to je to len škola), a každá trieda sa prezentovala tancom. Prišlo plno ľudí, bola to večerná akcia a bolo to skvelé.

 

V piatok, 21.9 tu bol prvý jarný deň, čo znamená pre miestnych ľudí dôležitý deň a je to naozaj veľký sviatok. V škole sme namiesto učenia mali športový deň so súťažami vo futbale, basketbale, volejbale, quemados (niečo ako vybíjaná) a mnohých dalších veciach. Strašne sa mi to páčilo, lebo to bol veľmi zábavný a pozitívny deň.

IMG-20180925-WA0005
S Corentinom z Francúzska som v jednej triede, takže sme celý deň podporovali našich spolužiakov

Aj ja som sa zapojila a s mojimi spolužiakmi som súťažila v quemados a vyhrali sme:). Najlepšie na tom celom bolo to nadšenie a radosť všetkých študentov. Povzbudzovali sme družstvá našej triedy a užívali si super deň. A o tom presne to je. Lebo môžem si aj tak trošku povzdychnúť a povedať si, že by bolo super, keby aj školy na Slovensku robili takéto veľké akcie, ale keď si predstavím lenivosť a nechuť väčšiny ľudí, tak si hovorím, že radšej ani nie. Takže všetci moji milí spolužiaci na GPM, makajte aby ste boli pekní na La Ramble a hlavne si to poriadne užite, lebo je to jedna z mála zaujímavých vecí, ktoré môžete v škole zažiť! A nerobte to pre to, že riaditeľka povedala. Robte to pre seba ako kolektív a spravte z toho srandu. A ešte mi prosím nezabudnite poslať fotku, ďakujem.

Nebudem klamať, nájsť si naozajstných kamarátov, nie je úplne jednoduché, aj keď sa rozprávam s veľa ľuďmi, ale myslím si, že sa to zlepšuje a stále viac a viac sa cítim prijatá v životoch mojich spolužiakov. Keď spoznáte také obrovské množstvo ľudí, tak je to naozaj ťažké selektovať, ale som tu len niečo viac ako mesiac, takže je to všetko ok. A hlavne sú tu aj ostatní výmenní študenti, s ktorými trávim celkom dosť času a máme sa spolu fajn:)

IMG-20180925-WA0007
Sarah z Belgicka, Corentin z Francúzska a ja. Fotka je zo školy počas prvého jarného dňa

Viaceré akcie sa udiali aj v meste, ako napríklad pred dvomi týždňami, kedy bol posledný deň pochodu Chunchov (čunčov). Los Chunchos sú muži v krásnych oblekoch, ktorí celé dni v tomto období chodia po meste, tancujú a je to vlastne taká náboženská tradícia. Väčšina mužov sa nimi stalo už ako malí chlapci.

IMG-20180911-WA0001
Na tejto fotke som s malým chunchom, mohol mať tak osem rokov

Sú ich tisícky, a je pre nich naozaj veľmi dôležité a veľká česť, že nimi môžu byť. Mne sa to ohromne páčilo a celkom to so mnou aj pohlo, bolo to veľmi emotívne a zaujímavé.

P1100721.JPG

P1100720.JPG

 

Ďalšia akcia na ktorej som sa zúčastnila sa odohrala včera, v sobotu, a to veľká fiesta pri príležitosti príchodu jari. Bola to vlastne taká párty, kde sme sa celý pofarbili práškovými farbami a do večera sme tancovali a zabávali sa. Išla som so svojimi dvomi spolužiačkami Belén a Alejandrou.

Hmm, čo také by som vám ešte mohla povedať. Počasie sa úplne zmenilo, teraz pre zmenu začalo byť dosť teplo a dusno. Fakt, prvý jarný deň bol ako prvý letný na Slovensku. Taktiež prišli búrky a prvý krát odkedy som prišla do Bolívie tu pršalo. Asi nikdy som nebola viac šťastná z dažďa. Je tu naozaj sucho a prašno, ale všetci ma uisťujú, že v lete bude pršať viac. Fakt asi jediná vec, ktorá mi zatiaľ chýba zo Slovenska je zeleň a lesy, haha.

Každý den som nesmierne vďačná za príležitosť tu byť, stojím si za tým, že je to najlepšie rozhodnutie, aké som v živote urobila, aj keby to tu od zajtra malo byt horšie ako doteraz. Pozdravujem všetkých doma na Slovensku, aj všetkých výmenných študentov z nášho československého Rotary dištriktu, hlavne nech ste všetci zdraví.

Papa nabudúce,

Natálka

 

One thought on “13.Čo mám nové v Bolívii ?

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: