14. Santa Cruz, Chiquitania a festival orchideí

Ahoj! Po dlhšej dobe tu pre vás mám článok a to o prvom Rotary výlete, ktorý som absolvovala s takmer všetkými výmennými študentmi v Bolívii.
Vo štvrtok ráno som už len ledva mala chuť ísť do školy. Hneď poobede som si dobalila posledné veci a hurá na letisko kde sme sa stretli so všetkými výmennými študentmi z Tariji.

IMG-20181012-WA0026.jpg

Let bol pohodový a veľmi krátky, ale bohužiaľ sa môj sen o pozorovaní krásnej Bolívie z lietadla nenaplnil kvôli oblačnému počasiu. Okolo piatej sme pristáli na Viru Viru odkiaľ nás pán z Rotary rozniesol do našich host rodín v Santa Cruz de la Sierra. Ja som mala obrovské šťastie, pretože som dostala miesto v Olíviinej rodine. Olívia je výmenná študentka z USA (Washington) a hneď v prvý moment keď som ju uvidela som vedela, že budeme kamarátky. Na rozdiel od môjho domu v Tarije, tu som bývala v tzv. Kondominiu, čo je niečo ako ohraničená zóna, kde si bohatší ľudia stavajú domy, pretože je to bezpečnejšie. Rodina bola taktiež veľmi milá, prichystali pre mňa večeru v podobe jedla zo Santa Cruz, ako cuňape, sonso či syrové taštičky. Večer sme spolu s Olíviou a ďalšími výmennými študentmi zo Santa Cruz išli na akciu Feria de la Alasita, čo je vlastne také trhovisko spojené s rôznymi zábavnými atrakciami a výborným jedlom. Zaujímavá vec je, že si tam môžete kúpiť talizman v podobe malých peňazí, domčeka či bábätka a má to symbolizovať to, že sa vám to v budúcnosti splní v skutočnosti. Takže keď si napríklad kúpite miniatúrny pas, znamená to, že budete v budúcnosti veľa cestovať.
Na druhý deň ráno sme vstávali naozaj skoro, stretli sme sa so všetkými výmennými študentmi v Bolívii na parkovisku, nasadli sme do autobusu a vyrazili sme. Prvá zastávka bola už v Chiquitánií, čo je východný región v Santa Cruzskom kraji, konkrétne sme si išli pozrieť dedinu San Javier. Prešli sme kostol a potom sme navštívili dom v ktorom nám pani ukázala, ako pripraviť cuňape, čo je tradičné pečivo so syrom zo Santa Cruz. Naša cesta pokračovala do mestečka Concepción, kde sme sa ubytovali vo veľmi sympatickom hoteli s hojdacími sieťami, bazénom a krásnou záhradou.

P1100786
záhrada v našom hoteli

Večer sme už len išli na večeru a potom sme navštívili miestny kostol, ktorý zvonku vyzeral ako obrovský dom, ale zvnútra bol nádherný.

P1100785
kostol v mestečku Concepción

Druhý den sa začal skoro ráno, ked sme na raňajky dostali všetko to úžasné pečivo, všetko so syrom, ako to už v Santa Cruz chodí. Doobeda sme sa presunuli do dediny kde sa konal samotný festival orchideí. Organizátori nás srdečne privítali a potom sme sa už vydali na asi hodinovú túru do tropického lesa, čo bol pre mňa úžasný zážitok, keďže som ešte nikdy predtým také miesto nenavštívila.

P1100749
Deti v pralese sprevádzajúce festival orchideí. Zároveň je toto moja najobľúbenejšia fotka, ktorú som zatiaľ v Bolívii odfotila

Bolo strašne horúco a vlhko, ale aj tak sa mi to veľmi páčilo. Tento les je teda prirodzený habitát pre orchidey, bohužiaľ ich kvôli čoraz väčšej popularite festivalu vyrežú a predávajú v meste. Vyšľapali sme na menší kopec odkiaľ bol krásny výhľad.

P1100748.JPG

Poobede sme sa vybrali do ďalšej dedinky. Po ceste sme sa zastavili na takom sopečnom kopci, kde sme sa veľa fotili.

IMG-20181015-WA0016
Takmer všetci výmenní študenti v Bolívii.

IMG-20181014-WA0066

IMG-20181014-WA0022
Naša skupina z Tariji

Dedinka do ktorej sme dorazili bola naozaj miniatúrna. Chcelo sa mi plakať, ked som videla tie malé chudobné domčeky, ale aj napriek tomu mimoriadne šťastných ľudí

P1100780.JPG

P1100777.JPG

P1100778.JPG

Miestny obyvatelia nám predviedli krátky program v podobe tanca a potom aj nás, všetkých výmenných študentov zatiahli do tanca.

P1100761.JPG

Bolo to mimoriadne a milé gesto a tak nám dovolili vniknúť hlbšie do ich kultúry. Domáce ženy nám ukázali, ako sa ručne vyrábajú deky, šály a všetok tkaný materiál, ktorý používajú a predávajú.Večer sme si užili s výmennými študentmi v bazéne a vymenili sme si odznaky na saká.

V nedeľu sme najprv navštívili miesto, kde sme mohli vidieť veľa rôznych, krásnych orchideí a taktiež nám pán odborník vysvetlil veľa zaujímavých vecí o živote týchto krásnych kvetov, ako napríklad aj to že sú to najvyvinutejšie rastliny na Zemi.

P1100784.JPG

P1100781.JPG

Potom sme boli v miestnom múzeu a opäť v kostole. Posledný bod programu bol trh, kde sme mohli vidieť úžasnú ručnú prácu v podobe oblečenia, topánok, doplnkov či kozmetiky. Celé poobedie sme cestovali späť do mesta Santa Cruz, kde sme sa rozlúčili s výmennými študentami, čo bolo v celku smutné. Som naozaj rada, že som ich mohla spoznať, a že sme si užili super víkend.

DSC_0143
Z ľava Lucy a Mai z Francúzska, Ja, a Julie a Sarah z Belgicka

Spala som opäť u Olívie a na druhý deň sme sa vybrali do centra Santa Cruz, kde sme sa stretli aj so Sarou a išli sme si pozrieť mesto, taktiež menšie nákupy a samozrejme aj jedlo. Mali sme úplne úžasné acaí. Santa Cruz je naozaj veľké a dá sa povedať, že moderné, nové mesto, takže zas toľko vecí k videniu tam nie je. Veľmi sa mi tam páčilo, ale som rada že žijem v Tarije. Večer sme už všetci výmenný študenti z Tariji leteli opäť domov. Áno, presne tak, DOMOV. Po piatich dňoch v inom meste som si uvedomila, že sa tu už naozaj cítim ako doma, mám tu rodinu a mám veľmi rada toto mesto.

 

 

One thought on “14. Santa Cruz, Chiquitania a festival orchideí

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: